Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

FreeStyle Libre konečně bez doplatku

Radek Rouš 0

FreeStyle Libre konečně bez doplatku

FreeStyle Libre konečně bez doplatku.

Co musíte vědět o změnách úhrad?

Vážená paní, vážený pane,

17. října to bude přesně rok, co jsme na český trh uvedli systém FreeStyle Libre. Rádi bychom využili této příležitosti a informovali Vás o změnách v předepisování systému. Věříme, že Vás potěší.

V lednu 2019 vstoupila v platnost novela zákona o veřejném zdravotnictví č. 48/1997 Sb., která upravuje nárok pacienta na úhradu zdravotnických prostředků v ambulantní péči. Tuto úpravu jste zatím neměli možnost pocítit, ale brzy se to změní.

Od 1. 12. 2019 bude systém FreeStyle Libre všem pacientům s cukrovkou 1. typu plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Všech 26 senzorů, které za rok využijete, bude tedy bez doplatku.

Přesné znění indikačních kritérii v zákoně je následující:

Diabetes mellitus I. typu; léčba intenzifikovanou inzulinovou terapií (inzulinové pero nebo pumpa); na dobu 3 měsíců; další preskripce jen u dětí do 18 let včetně a pacientů od 19 let po zlepšení kompenzace (objektivní spolupráce při léčbě – 10 a více skenů za den); nelze předepsat současně s přístroji pro kontinuální monitoraci glukózy; lze předepsat současně s max. 100 ks/ 1 rok a uvdětí do 18 let včetně max. 300 ks/ 1 rok diagnostických proužků pro stanovení glukózy z krve, nelze předepsat současně s glukometry a glukometry – pro stanovení ketolátek“
Není z toho jednoznačně jasné, jakým způsobem budou pojišťovny a lékaři přistupovat k pacientům, kteří systém FreeStyle Libre začali používat před 1. 12. 2019. Doporučujeme proto stávajícím pacientům, aby již teď skenovali data ze senzoru minimálně 10x denně. Vyhnou se tak případným komplikacím při předepisování dalších senzorů od začátku prosince.

S přáním hezkého dne

Váš Abbott

1. Ke změření hodnot koncentrace glukózy nejsou potřeba lancety.
2. Měření glykémie glukometrem z krve je nutné v případě prudkých změn hladiny cukru, kdy hladina cukru v tkáňovém moku nemusí přesně odrážet hladinu krevního cukru, nebo v případě hypoglykémie či počínající hypoglykémie, nebo případě, kdy příznaky neodpovídají hodnotám naměřeným systémem.

FreeStyle Libre a další souvisejicí ochranné známky jsou ochranné známky společnosti Abbott Diabetes Care Inc. v různých jurisdikcích. Ostatní ochranné známky jsou majetkem přislušných vlastníků.

© Abbott 2019 Všechna práva vyhrazena.

Abbott Laboratories, s.r.o.
Evropská 2591/33D, 160 00 Praha 6

ss

Systém pro okamžité měření glukózy FreeStyle Libre je zdravotnický prostředek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *